پیاده سازی بلوک هبلکس یا بلوک aac

مرحله دوم بلوک هبلکس(بلوک aac)

قالب‌هایی که مخلوط به دست آمده در آنها ریخته می‌شود، هر کدام سه متر مکعب گنجایش دارند. اما فقط نصف قالب‌ها با مخلوط به دست آمده پر می‌شوند. مخلوطی که به میزان درستی از سیمان و آهک و سیلیس در آن وجود دارد در این قالب‌ها ریخته می‌شوند. مرحله هوادار کردن بلوک آغاز می‌شود. فعل و انفعالات شیمیایی باعث می‌شوند که حباب‌های ریز هوا در محصول به وجود بیایند.  محصول در عرض سه ساعت و نیم، به اندازه کل قالب رشد می‌کنند.

حباب‌های هوا نباید از محصول بیرون بزنند تا بتوان به راحتی از انها استفاده کرد. دمای محصول در این مرحله به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی به هفتاد درجه سانتی گراد می‌رسد. بعد از این که دمای محصول اندازه گیری شد برای برش خوردن به خط تولید منتقل می‌شوند. قبل از این کار، قالب‌های بلوک هبلکس (بلوک aac)را باید با مازوت، اندود کرد تا حالت چسبندگی پیدا نکنند.

تولید بلوک هبلکس رضوی یا بلوک AAc

مرحله اول تولید بلوک هبلکس(بلوک aac)

اولین مرحله از تولید بلوک هبلکس، ساخت دوغاب سیلیس و آب است. در حجم دوغاب‌های بزرگ، سیلیس به اندازه کافی با آب مخلوط می‌شود تا تشکیل یک ماده گل مانند را بدهند. در آسیاب شماره دو نیز، آهک و سیمان خشک را به دوغاب تشکیل شده اضافه می‌کنند. وزن سیمان و اهک ورودی باید به حدی باشد که دوغاب را کاملاً خشک نکنند و البته دوغاب نیز رقیق باقی نماند. در این مرحله، مهم ترین کار مخلوط کردن این سه ماده به شکل دوغاب است. میکسرهای مخصوص، مخلوط سه ماده اصلی تولید بلوک هبلکس(بلوک aac) را دریافت می‌کنند. این میکسرها وظیفه دارند، وزن محصول ورودی را به دقت بررسی نمایند. محصول به دست آمده برای قالب ریزی به مرحله دوم منتقل می‌شوند.

مرحله نهایی تولیدبلوک هبلکس(بلوک aac)

بلوک aac یا یا بلوک هوادار شده در مرحله پخت وارد اتوکلاوها می‌شوند. دمای حرارت در اتوکلاوها حدود ۲۰ درجه  و فشار وارد شده بر آنها، ۱۲ اتمسفر است. در این دما و فشار است که قالب‌ها پخته می‌شوند و به عمل می‌ایند و هبلکس تولید می‌گردد. بعد از این که مرحله پخت بلوک هابه پایان رسید، محصول نهایی به بخش بارانداز  مننتقل می‌شود تا وارد بازار مصرف گردند. هبلکس تولید شده به این طریق، بسیار ایمن و محکم خواهد بود و عایق خوبی برای رطوبت و سرما و گرما و صدا خواهد بود.

مرحله سوم بلوک هبلکس(بلوک aac)

کنترل کیفیت در مرحله سوم حرف اول را می‌زند. محصول نهایی قبل از ورود به خط، با ازمایش‌های شیمیایی کنترل می‌شود تا به اندازه کافی هوادار شده باشد. سطح خارجی هبلکس‌ها در این بخش از کارخانه برداشته می‌شوند تا یک سطح هموار و مشخصی از قالب‌ها دیده شوند. در این قسمت دیوارهای جانبی قالب‌ها را به بخش برش انتقال می‌دهند.

دستگاه‌های برش، با دقت کارکنان به صورت طولی برش می‌خورند. اندازه‌های برش طولی و عرضی قالب‌ها را با توجه به سفارش مصرف کنندگان تنظیم می‌کنند. اندازه برش هبلکس قابل تنظیم و تغییر است و از این بابت نگرانی وجود ندارد. اما نباید از حد استاندارد پایین تر باشد که کارآیی لازم را نداشته باشد. اگر هم از یک میزانی بیشتر باشد، هبلکس‌‌ها فضای زیادی خواهند گرفت و انتظارات و مصرف کننده را برآورده نخواهند کرد.

نصب و اجرا بلوک هبکلس رضوی

برای دیوار چینی ابتدا سطح را باید کرم بندی کرد. در کرم بندی باید حداکثر سعی را در ایجاد سطحی صاف و تراز اعمال نماییم. برای کرم بندی ملات بنایی با ضخامت مناسب توصیه میگردد. در صورتیکه اولین ردیف بلوک aac روی کرسی چینی یا کف طبقه ای قرارگیرد.  فاصله آن از سطح زمین کمتر از 30 سانتی متر است. یک لایه عایق رطوبتی نیز باید در زیر ملات ردیف اول اجرا شود.

برای هم راستا قرار نگرفتن درزهای عمودی بلوکهای AAC در ابعاد مختلف دیوارها، قطعات طولی کوچک تر از طول اصلی بلوکها مورد نیاز است. یکی از مزیتهای بلوکهای AAC برش پذیری راحت آن می باشد. میتوان بلوکها را براحتی با اره دستی و گونیای برش به ابعاد مورد نیاز و با دقت بالا برش داد.

کارخانه تولید بلوک هبلکس یا بلوک aac
تولید بلوک هبلکس رضوی یا بلوک aac

تهیه چسب، ابزار و ملزومات هبلکس

ابزارآلات

جهت اجرای صحیح و فنی دیوارهای AAC لازم است از ابزارآلات مخصوص و متداول در جهان که در داخل کشور نیز تولید می شود استفاده کرد.ابزار آلات مورد نیاز به شرح زیر می باشد :

1- چکش لاستیکی: برای هم تراز کردن و تنظیم بلوک

2- تخته ماله اره دار (رنده): برای هم تراز کردن سطوح

3- اره: برای برش قطعات

4- گونیای برش: برای دقت در برش

5- ماله چسب ریز: برای خواباندن ملات

6- همزن چسب: برای یکنواختی  ملات

7- بست ها: برای مهار دیوار ها

8- مته: برای منافذ و سوراخ ها