نمایندگی رسمی فروش تهران هبلکس آستان قدس رضوی

بتن سبک اتوکلاو شده یا AAC (هبلکس)  با قابلیت هایی نظیر سبکی، عایق حرارتی ، ساختار صلب و موثر، حمل و نقل آسان، کارکرد سریع و با کیفیت و صرفه جویی در هزینه ها تولید میشود .

شرکت هبلکس رضوی در راستای دستیابی به اهداف اساسی خود که ((همانا انجام فعالیت های عمرانی و اقتصادی به منظور تحقق و اجرای پروژه های عام المنفعه و محرومیت زدایی و اشتغال زدایی می باشد))، که بکارگیری جدیدترین تکنولوژی تولید محصول AAC (بلوک های سبک هوادهی شده) در جهان، اقدام به احداث کارخانه هایی مدرن در بیرجند و مشهد و تهران نموده.

مجتمع کارخانجات هبلکس رضوی، محصولات بتن سبک اتوکلاو شده خود را بر مبنای استانداردهای ملی  و استانداردهای بین المللی تولید  می نماید. تمامی مراحل تولید محصول توسط آزمایشگاه مجهز کنترل کیفیت مورد ارزیابی و کنترل قرار می گیرد.

درباره شرکت تولیدکننده بلوک هبلکس، ACC

راهنمای اجرای بلوکهای هبلکس رضوی (AAC)

نگهداری

تخلیه بلوک با وسایلی نظیر لیفتراک انجام گردد. در صورت ساییده شدن پالتها، احتمال آسیب دیدن وجود دارد. بلوکها روی یک سطح صاف و بالاتر از زمین نگهداری شوند. در صورت تخلیه روی سقف، در سطح نزدیک ستون و دیوارهای برشی توزیع گردد. در صورت وجود پوشش ، یک روز قبل از مصرف بلوکها ، پوشش کنده شود تا تبادل رطوبتی و حرارتی با اجرا انجام گردد.درپایان هر روز کاری، روی سطح بلوکهای با نایلون پوشیده شود. نگهداری چسب مشابه سیمان است. کیسه ها باید روی کف خشک با حداقل فاصله ۱۰ سانتیمتر از زمین قرار گیرند حداکثر ۸ عدد کیسه را می توان روی هم قرار داد.

آماده سازی

برای اجرای بلوکها از چسب بلوک مطابق با استاندارد ملی شماره ۷۰۶ استفاده شود.چسب بلوک مطابق دستورالعمل مندرج روی پاکت، در داخل ظرف پلاستیکی مناسب با آب تمیز مخلوط گردد. در صورتیکه دمای هواکمتر از ۵ درجه سانتیگراد باشد از آب گرم با دمای بیش از ۱۰ درجه سانتیگراد استفاده شود. مخلوط کردن توسط دستگاه همزن باسرعت کم، تا بدست آمدن مخلوط یکنواخت، انجام شود. در هنگام همزدن مخلوط، نباید به آن آب اضافه گردد. پس از ۱۰ دقیقه توقف،مخلوط قبل از مصرف، دوباره همزده شود. زمان استفاده از مخلوط آماده شده ۲ ساعت است.

نصب بلوک ها ردیف اول

• رج اول با کنترل دقیق تراز و راستا اجرا گردد. ابتدا امتدادهای اصلی و سپس تقاطع ها کار شود.

• پس از نصب هر بلوک سطح آن با برس تمیز شود و سپس به سطوح عمودی چسب بلوک زده می شود. حداقل ضخامت چسب ۲ میلیمتر و حداکثر  ۳ میلیمتر می باشد.

• برای اجرای چسب از ماله یا کاردک دندانه دار استفاده شود.

• بعد از نصب هر بلوک تراز بودن آن چک شود. اصلاح کردن در مدت زمان ۵ دقیقه با ضربات آهسته چکش لاستیکی انجام شود.

• بهتر است سطح خارجی بلوک چند سانتیمتر جلوتر از ستونهای فلزی اجرا شود و روی ستونها عایق گردد. این کار برای جلوگیریاز ایجاد پل حرارتی در محل اعضای فلزی است.

• برای جلوگیری از اثر میان قابی در هنگام وقوع زلزله، بهتر است دیوارها با فاصله یک سانتیمتر از ستونها، تیرها و دیوارهای بتنی اجرا شده و با تسمه های فلزی به فاصله حداکثر دو بلوک، به سازه متصل شود. برای پر کردن فاصله ها می توان از گچ کشته ،پلاستوفوم یا پلی اورتان استفاده نمود.

برشکاری

 برشکاری با اره دستی، اره نواری و لوازم نجاری به ابعاد و شکل دلخواه قابل انجام است. در صورت برش با لوازم برقی، از ماسک و لوازم ایمنی استفاده شود.

سوراخکاری

سوراخکاری با دستگاه برش دوار انجام شود. قطر سوراخ از یک سوم عمق بلوک بیشتر نشود. دور سوراخهای بزرگتر باید با توری فلزی تقویت گردد. در صورتیکه عمق شیار از یک سوم عمق بلوک بیشتر باشد، باید در هر ۳ رج با دو میلگرد ۸ دو سرگونیا تقویت انجام گردد.

درزها

درزهای اجرایی در فاصله های افقی به اندازه ۳ برابر ارتفاع دیوار یا ۶ متر باید به اندازه ۱۰ تا ۱۳ میلیمتر در نظر گرفته شود.  تسمه ها یا اتصال حداکثر  در هر ۳  رج بلوک استفاده شود. جهت اجرای نمای سنگی غیر خشک که دارای سطح صاف با ابعاد بزرگتر از ۶متر باشد،  درز انبساط عمودی  و افقی به ضخامت  یک سانتیمتر در هر ۶ متر اجرا گردد.

نصب بلوک ها ردیفهای بعدی

  • در زمان اجرا ، سطح بلوکها باید مرطوب باشد.
  • برای اجرای بلوکهای بعدی باید سطوح عمودی و افقی با ماله دندانه دار چسب زده شود. قبل از چسب زدن سطح بلوکها بابرس تمیز شود.
  • در هنگام نصب بلوک، ابتدا لبه دور از اتصال بلوک گذاشته می شود و سپس قسمت اتصال در محل خود قرار گیرد. از لغزاندن بلوک خودداری شود.

پشت بند یا کلاف

مطابق آیین نامه ۲۸۰۰، در صورتیکه ارتفاع دیوار از ۳/۵ متر بیشتر باشد  باید از کلاف افقی و قائم  متصل به اسکلت ساختمان استفاده نمود. در صورتیکه  طول دیوار  از ۶ متر یا ۴۰ برابر ضخامت دیوار، بیشتر باشد باید از پشت بند یا کلاف قائم متصل به اسکلت ساختمان استفاده شود. لبه قائم وافقی تیغه ها  نباید  آزاد باشد.

اجرای تاسیسات

برای مسیرهای تاسیسات می توان شیار عمودی و سوراخکاری در دیوارها اجرا نمود.  بعد از اجرای تاسیسات، مسیرها و سوراخهای  اضافی با چسب بلوک یا گروت ترمیمی پر شود

لکه گیری سطح دیوار

برای ترمیم پریدگی ها و لکه گیری می توان از چسب بلوک یا گروت ترمیمی استفاده نمود. مدت زمان مصرف گروت ترمیمی کوتاه است.قبل از اجرا سطح با برس تمیز شود. لکه گیری با استفاده از کاردک انجام می شود. سپس سطح با یک سوهان ریز یا سمباده صاف و آماده رنگ آمیزی می شود.

نصب در و پنجره

در و پنجره به طور مستقیم روی بلوکها AAC قابل نصب است. توصیه می شود چهار چوبهای فلزی دربها با ملات ماسه سیمان پر شود.

نازک کاری

  • با توجه به سطح صاف می توان دیوار را با اجرای کاغذ دیواری، لایه ای نازک گچ، پلاستر سیمان، سرامیک، پوششهای طرحدار آکریلیک یا ملات آماده پوشش داد.
  •  قبل از اجرای نازک کاری و نماسازی غیر خشک ، سطح بلوکها به طور کامل تمیز و سپس مرطوب گردد. جهت اجرای پلاسترهای آماده پرین نیاز به مرطوب کردن سطح نیست.
  •  بهتر است از ملات ماسه سیمان با نسبت اختلاط یک قسمت سیمان، یک قسمت آهک مرده و شش قسمت ماسه در زیرکار استفاده گردد.